VÝLET PARÍŽ 2009

V dňoch 12.-16.3.2009 sa 65 žiakov našej SOŠ zúčastnilo odborno-poznávacieho zájazdu v Paríži, ktorý bol zrealizovaný v spolupráci s cestovnou kanceláriou Coimex a luxusnou autobusovou dopravou Levčík.
Z Bratislavy sme odišli vo štvrtok 12.3.2009 o 16,00 hodine od SOŠ 1345 km trasou Bratislava – Berg – Linz – Passau – Norimberg – Sarrbrucken – Reims – Paris. Do Paríža sme prišli v piatok ráno asi o 9,00 hodine. Vystúpili sme na Place de la Concorde, kde nás čakala prehliadka námestia s Obeliskom, návšteva kostola St. Madeleine, návšteva svetoznámej parfumérie Fragonard, Olympia, budova Opery so vstupom do jej foyeru, Place de la Vendome, ulica Rivoli známa možnosťou rýchleho a lacného občerstvenia, Palais Royal, Comedia Francaise, individuálna prehliadka Louvru a záhrad Tuileries. Okolo 14,00 hodiny sme mali spoločný obed v Palais Royal. Po obede pokračovala pešia prehliadka pobrežím Seiny, s pohľadmi na Pont Neuf, námestie Chatelet s Mestským divadlom, Samaritaine, Radnicu, vstup na ostrov La Cité s Conciergerie, Justičným palácom, St. Chapelle a prekrásny Notre Dame s individuálnou prehliadkou. Z Notre Damu pokračovala prehliadka Latinskej štvrte, Múzeua Cluny, divadla Odeon, vstup do Luxemburských záhrad s panorámou Luxemburského paláca a Montparnasse, Pantheonu, Sorbony. Od Pantheonu bol odchod autobusom vo večerných hodinách smerom na Hotel Premiere Classe, kde sme sa ubytovali.

V sobotu po raňajkách sme odišli z hotela poznávať ïalšie krásy Paríža smerom do Versailles, kde sme mali individuálnu prehliadku zámku a záhrad. Odtiaľ sme odišli na La Defense, mesto tretieho tisícročia, Grand Arche. Videli sme unikátnu architektúru mrakodrapov a navštívili sme obchodné centrum. Potom naša cesta viedla smerom Arc de Triomphe, Champs Elysees – najslávnejší bulvár Paríža, výstavné paláce Grand a Petit Palais. Mostom Alexandra III sme sa dostali k Invalidovne a jej záhrade a pokračovali sme Champs de Mars k očakávanej Eiffelovej veži. Priam očarujúca bola večerná plavba loïou po Seine. Po návrate z lode sme išli pešo smer Clichy, Pigal, Moulin Rouge k Montmartru s najparížskejšou atmosférou do baziliky Sacre Coeur. V nočných hodinách sme sa vrátili na hotel.

V nedeľu sme odišli z hotela, na celodennú návšteva Paríža spojenú s výstavou Spa Beauté v Palais des Congrés, ktorá bola hlavným programom návštevy Paríža. Prezentovali sa na nej rôzne kozmetické a manikérke firmy. Výstava bola pre našich žiakov veľkým prínosom, oboznámili sa s mnohými novinkami a vybavením kozmetických a manikérsko-pedikérskych salónov. Z výstavy sme sa metrom presunuli k Eiffelovej veži, kde sme sa rozlúčili s prekrásnym Parížom. Okrem výstavy mali žiaci možnosť vidieť krásy a dominanty Paríža a Versaile.
Do Bratislavy sme sa vrátili v pondelok 16.3.2009 v popoludňajších hodinách. Domov si každý priniesol veľa nezabudnuteľných zážitkov a poznatkov.

Odporúčame organizovať podobné akcie, pretože žiaci aj pedagógovia majú možnosť stretnúť sa s novinkami v jednotlivých odboroch, ktoré môžu využiť pri svojej práci.

Hemingway nazval Paríž pohyblivým sviatkom, mestom chuti tak neodolateľnej, že akonáhle ju prehltnete, ponesiete si so sebou navždy spomienky na tento krásny zážitok.